E-Archiwum KPN

Encyklopedia KPN

Działalność KPN zagranicą

Ddziałacze (1979-1984)

 

Brzeziński Jerzy
współpracownik Biura Informacyjnego KPN w Oslo, pełniący rolę kuriera między Oslo a Warszawą.

 

Brzostek Tadeusz (1913-2002)
emigrant z PRL (jeszcze w l. 60.), właściciel restauracji w Paryżu. M. Pstrąg-Bieleński namówił go w połowie 1980 r. do otwarcia w swoim mieszkaniu biura KPN we Francji. Rozpoczęłó ono działalność 1 VIII 1980 r. W drugiej połowie lat 80. Brzostek był
szefem sekcji wydzielonej w ramach Biura Zagranicznego KPN w Paryżu.

Dembski Władysław
przedstawiciel KPN w Australii.

Fryga Ryszard (ur. w 1949)
technik. Uczestnik Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W maju 1979 opuścił Polskę. Przebywając już w Wiedniu wyraził telefonicznie zgodę na to, aby jego nazwisko znalazło sie pod Aktem Założycielskim KPN. Osiadł w Edmonton (Kanada), gdzie w 1. połowie lat 80. prowadził biuro KPN. Współpracował z Aleksandrem Pruszyńskim, który w Edmonton wydawał polonijny tygodnik "Czas". Jesienią 1980 był delegatem na zjazd Kongresu Polonii Kanadyjskiej i interweniował w sprawie uwolnienia Leszka Moczulskiego. W drugiej połowie lat 80. organizował "stowarzyszenie nurtu niepodległościowego" w USA (Stowarzyszenia nn zachowywały odrębność organizacyjną, ale z racji wspólnoty ideowej i popierania programu politycznego KPN wspierały działalność KPN zagranicą).

Gauza Władysław (1946-2020)
mechanik. Wyemigrował z PRL do Szwecji w 1974. Osiadł w Oslo. W1976 był jednym z założycieli NKPK, które od 1977 wspierało (finansowo, materiałowo i propagandowo) Ruch Obrony a Gauza utrzymywał stały kontakt listowny z Leszkiem Moczulskim. W 1979 Gauza został pełonomocnikiem Rady Politycznej KPN w Norwegii (co oznaczało, że miał status równy szefowi obszaru). Przez pewien czas koordynował działalność pełnomocników KPN na Zachodzie. W wyniku konfliktu z Maciejem Pstrąg-Bieleńskim (pełnomocnikiem KPN w RFN) Gauza zawiesił jednak współpracę z KPN. W l. 1980-81 w ramach organizacji „Solidaritet Norge – Polen” (której był pomysłodawcą i faktycznym załozycielem) wysyłał do PRL sprzęt drukarski (ponad 60 maszyn drukarskich) zastrzegając jednak, aby pomoc nie trafiała do KPN. W 1985 wraz Andrzejem Jachowiczem, Bogdanem Kulasem, Piotrem Rydlem i Andrzejem Krysiakiem założył Ośrodek Niezależnej Myśli Politycznej, wydający pismo „Votum Separatum” i tysiące broszur, mających na celu odbudowę tradycyjnych partii politycznych w Polsce. W 1986 wstąpił do Stronnictwa Narodowego na Przymusowym Wychodźstwie. W 1989 występował bardzo radykalnie przeciwko układaniu się z komunistami przy Okrągłym Stole.

Gładkowski Romuald
prowadził ośrodek informacyjny KPN w Toronto (Kanada).

Hanff Konstanty Zygfryd/ Konstantin Siegfried (1926-2000)
w l. 1944-1945 żołnierz Wehrmachtu; trafił do niewoli sowieckiej i w 1948 został przekazany do Polski (urodził się w Częstochowie). Od 1956 współpracował z SB jako TW "Karski". W 1969 wyjechał do USA (przejściowo wrócił do Polski i wyjechał ponownie), gdzie w 1976 założył organizację Free Polnad (Wolna Polska), która wydawała pismo pod tym samym tytułem. Występował w USA jako "podsekretarz stanu rządu RP na uchodźstwie" (chodziło o tzw. "rząd Sokolnickiego"). W 1979 nawiązał kontakt z przedstawicielami KPN w Europie (Pstrąg-Bieleńskim, Klebanem, Gauzą i Strzyżewskim), po czym podawał się za przedstawiciela KPN zagranicą, co zostało później zdementowane przez Moczulskiego. W 1983 nawiązał kontakt z Solidarnością Walczącą, wspierając przez kilka lat finansowo i rzeczowo (sprzęt techniczny) jej działalność w kraju.
          Moczulski na I procesie KPN złożył następuyjące wyjaśnienia nt. Hanffa:
          Wielu ludzi, w tym także Konstanty Hanff, zarzuca rozmaitymi tekstami rozmaite agendy Konfederacji Polski Niepodległej w kraju i za granicę. Wśród tych różnych projektów są także projekty przesyłane do dwóch naszych biur zagranicznych (a potem już tylko do jednego), które napisał Konstanty Hanff. Konstanty Hanff ma cały szereg propozycji. Ja ich szczegółowo nie znam.
          Jeszcze przed powstaniem Konfederacji Polski Niepodległej listy Konstantego Hanffa kierowane do jednego z moich przyjaciół w Norwegii, który później się znalazł w Konfederacj i jest pełnomocnikiem Konfederacji, te listy przekonały tego mojego przyjaciela, który się nazywa Władysław Gauza, że Konstanty Hanff jest człowiekiem ciekawym, a nas interesują ciekawi ludzie. Ale po paru tygodniach, czy po paru miesiącach, to się wszystko rozegrało gdzieś na wiosnę 1979 roku, Władysław Gauza uznał, że Konstanty Hanff jest wariatem prawdopodobnie, jest człowiekiem w jakiejś mierze nieodpowiedzialnym i zerwał z nim wszystkie więzi.
          Innego zdania był później inny przedstawiciel Konfederacji - Maciej Pstrąg-Bieleński, który przebywa od dwóch lat w Niemieckiej Republice Federalnej. On poważnie traktował Hanffa i zgodnie z tymi obowiązkami, które mają nasi kierownicy biur zagranicznych, ciekawszą korespondencję Hanffa, na prośbę Hanffa, kierował do nas. Myśmy tej korespondencji nie rozważali.
          Było kilka listów, w których Konstanty Hanff przedstawiał rozmaite projekty. Był tam projekt, żebyśmy natychmiast założyli rząd tymczasowy w kraju, zaoceaniczny. [...] Ten pomysł Hanffa nie był oczywiście pomysłem do rozważenia.
          Inny pomysł, który się bez przerwy przewija, jest bardziej zrozumiały. To jest pomysł, który w prostej linii odpowiada temu, co życzy sobie zapewne rząd PRL, a mianowicie pomysł, żeby takie ugrupowanie opozycyjne, taka mikrosiła polityczna, jaką jest Konfederacja Polski Niepodległej, żeby podjęła uroczyste zobowiązania, że wszystkie długi PRL-u trzeba spłacić. Otóż my uważamy, że jeżeli nawet opozycja będzie tutaj głośno krzyczeć, że my zapłacimy wszystkie długi, to rządzący będą mogli łatwiej te długie zaciągać. [...]
           To są dwa pomysły jego, które ja pamiętam. Może były jakieś inne jeszcze pomysły, ale ja ich nie znam [...].
           W pewnym momencie zastanowiłem się i zastanawiam się do dzisiaj, skąd się wziął pan Hanff...


Kleban Jerzy
wyemigrował z PRL do Szwecji w 1978. W l. 1978-1982 był redaktorem naczelnym polonijnego dwumiesięcznika "Wiadomości Polskie. Organ Rady Uchodźstwa Polskiego w Szwecji", wydawanego w l. 1959-1988 w Sztokholmie. Został pełnomocnikiem KPN w Szwecji. Współpracował z Zygfrydem Hanffem i jego organizacją "Wolna Polska".

Morelewski Jan
wspierał działalność KPN w USA.

Mroczkowski Jerzy
wyemigrował z Polski w okresie 1968/69. Był redaktor naczelnym tygodnika "Czas" wydawanego w języku polskim w Winnipeg (Kanada), ale kolportowanego także w USA, Australii i Europie Zachodniej. W 1979 "Czas" opublikował "Rewolucję bez rewolucji" oraz  wypowiedź Moczulskiego do II Światowego Zjazdu Jedności z Walczącym Krajem i zaczął pełnić rolę pisma KPN za granicą. Mroczkowski założył także ośrodek informacyjny KPN w Winnipeg. Należał do organizacji Free Poland, .

Orłowski Marian
były pracownik Stoczni Gdańskiej im. Lenina, jeden przywódców komitetu strajkowego w  Grudniu 1970, potem wyemigrował do USA; aktywny działącz emigracyjnej organizacji antykomunistycznej "Konfederacja `76", wspólpracownik KOR-u, od 1979 - pełnomocnik  KPN w Stanach Zjednoczonych, wydawca „Biuletynu Informacyjnego KPN”, w 1980 współorganizator kilku manifestacji przed Konsulatem PRL w Nowym Jorku w obronie aresztowanych działaczy KPN. Po konflikcie z Maciejem Pstrąg-Bieleńskim ten podporządkował go Henrykowi Szusterowi.

Pióro Józef
podawał się za przedstawiciel KPN w USA, jednak Leszek Moczulski w trakcie pobytu w Ameryce wiosną 1987 zaprzeczał, aby to była prawda. Prawdopodobnie został mianowany przedstawicielem KPN przez kogoś, kto nie mial do tego uprawnień (Hanff?). W trakcie wykładu Leszka Moczulskiego w Nowym Yorku w 1987 roku Pióro wraz z żoną usiłowali zakłócić imprezę. 

Pruszyński Aleksander (ur. 1934)
syn Ksawerego Pruszyńskiego. Opuścił Polskę w 1970 i osiadł w Kanadzie. Był  korespondentem pism polonijnych, m.in. tygodnika "Czas". Aktywnie działał w osrodku informacyjnym KPN w Edmonton (Kanada). Często nawiązywał kontakt telefoniczny z mieszkaniem Moczulskich w Warszawie i publikował w prasie telefoniczne rozmowy z Leszkiem Moczulskim (po jego aresztowaniu - z Marią Moczulską). Wspierał finansowo działalność KPN w kraju.

Pstrąg-Bieleński Maciej (ur. 1951)
etnograf. W 1979 (przed powstaniem KPN) wyemigrował do RFN. Osiadł w Kolonii. Został pełnomocnikiem KPN w RFN, ale dążył do skoordynowania całej działalności zagranicznej KPN, co szybko doprowadziło do jego konfliktu z działającymi już wcześniej w Skandynawii Władysławem Gauzą i Tomaszem Strzyżewskim, w wyniku czego dwaj ostatni wycofali się z działalności na rzecz KPN. W 1981 Pstrąg-Bieleński został uznany za jedynego przedstawiciela KPN zagranicą. W drugiej połowie lat 80. organizował "stowarzyszenie nurtu niepodległościowego" w USA (Stowarzyszenia nn zachowywały odrębność organizacyjną, ale z racji wspólnoty ideowej i popierania programu politycznego KPN wspierały działalność KPN zagranicą). Jak wynika z ujawnionych dokumentów wywiadu PRL w sierpniu 1980 Pstrąg-Bieleński został zarejestrowany przez Departament I MSW jako Kontakt Informacyjny "Wzdręga", gdyż "podjął nieświadomą współpracę" z Andrzejem Madejczykiem, który działał „pod flagą” BND (Federalnej Służby Wywiadowczej RFN), a w rzeczywistości był funkcjonariuszem SB o pseudonimie "Lakar".

Radłowski Jerzy
pełnomocnik KPN w Hiszpanii na czas trwania Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w 1980 w Madrycie.

Strzyżewski Tomasz (ur. 1945)
przez 18 miesięcy był pracownikiem Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk w Krakowie. W 1977 uciekł z PRL, wywożąc za granicę dokumenty cenzury, które następnie wydał w Szwecji pn. "Czarna Księga Cenzury PRL". Od 1978 współpracował z Norweskim Komitetem Pomocy dla Kraju w Oslo. W 1979 został pełnomocnikiem KPN w Lund (Szwecja). Utrzymywał stały kontakt telefoniczny z Moczulskim oraz przekazywał informacje dot. KPN na Zachód (m.in. do NKPK w Oslo oraz do RWE). Po konflikcie Gauzy i Strzyżewskiego z Maciejem Pstrąg-Bieleńskim i Klebanem w 1981 Strzyżewski zaprzestał współpracy z KPN. Wspomnienia.

Szuster Henryk
prywatny przedsiębiorca w Nowym Yorku, korespondent tygodnika "Czas" i "Wiadomości Polskich", a także pełnomocnik KPN w USA. W drugiej połowie lat 80. organizował "stowarzyszenie nurtu niepodległościowego" w USA (Stowarzyszenia nn zachowywały odrębność organizacyjną, ale z racji wspólnoty ideowej i popierania programu politycznego KPN wspierały działalność KPN zagranicą).

Wilk Franciszek (1914-1990)
prezes emigracyjnego PSL, które wchodziło w skład rządu RP na wychodźstwie i pełnomocnik KPN w Wielkiej Brytanii.

 

Źródła:

  • Internetowa Encyklopedia Emigracji;

  • Reniak Marian (współpraca: Pudysz Zbigniew, Zalewski Tadeusz), KPN, kulisy, fakty, dokumenty; Warszawa 1982.

  • Solidarność, Zachód i węże. Służba Bezpieczeństwa wobec emigracyjnych struktur Solidarności 1981-1989, wstęp, wybór i opracowanie Patryk Pleskot, Warszawa 2011.

  • Videofact, archiwa historyczne

  • Wołk Grzegorz, Szaleńcy niepodległości, Warszawa 2024;

  • Wójtowicz Norbert, Współpraca „Grupy Logistycznego Wsparcia Podziemia” w Stuttgarcie z opozycją niepodległościową w Polsce (1983–1989), Przegląd Polsko-Polonijny, Półrocznik Nr 4, zeszyt 1, Gorzów Wielkopolski, 2012.

  • IPN BU 0141/3/12, Akta Kontrolne śledztwa L. Moczulski i inni.

. . . . . .