Internetowe Archiwum KPN - strona glowna
najwazniejsze dokumenty kpn z l. 1979-1993
teksty polityczne Leszka Moczulskiego z l. 1973-2004
inne dokumenty
Historia KPN
procesy polityczne kierownictwa kpn
encyklopedia kpn
czytelnia prasy kpn
wspomnienia dzialaczy  kpn
najwazniejsze publikacje nt. kpn
historia marszow szlakiem I Kompanii Kadrowej w l. 1981-1990
forum bylych dzialaczy kpn
kontakt z administratorem

Historia KPN

Obszar VII - Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych

Stan wojenny

 

10 października 1982 Tadeusz Jandziszak został skazany w I procesie przywódców KPN na 2 lata więzienia (w zawieszeniu). Pozostawał na wolności i jako "Adam Kowalski" wszedł w skład trzyosobowej tajnej Rady Politycznej KPN, która formalnie stała na czele KPN od Grudnia do września 1984, gdy Leszek Moczulski wyszedł na wolność.

Z kolei Chrystoforosz Tulasz został 13 grudnia 1981 internowany. Wyszedł na wolność po ponad roku - 23 grudnia 1982 (wśród zwolnionych w tym samym dniu był także Krzysztof Kubasik - szef wrocławskiego RKOWzaP). Tulasz po zwolnieniu związał sie z Solidarnością Walczącą. Struktura KPN w Jeleniej Górze w stanie wojennym - po próbach wznowienia działalności i szybkiej wpadce na początku 1982 - rozsypała się.

W 1982 we Wrocławiu ukazało się 8 numerów pisma "Niepodległość" - organu Obszaru Zachodniego. Pod koniec października 1982 zatrzymano 9 członków grupy KPN kierowanej przez Stanisława Haraźnego. Haraźny został aresztowany, pozostałe osoby - internowano.

Ponadto na Dolnym Śląsku w 1982 działała grupa pod nazwą "KPN - Okręg Bielawa". Jej członkowie (Artur Fabiański, Marek Lesiewicz, Sławomir Pietrusiak, Jacek Pisarczyk i Jacek Szałęga) podejmowali działalność o charakterze terrorystycznym (np. podpalili komitet miejski PZPR). Nie wiadomo, czy rzeczywiście mieli związki z KPN przed Grudniem, czy tylko posługiwali się jej szyldem.

 

 

 

 

Materiały są dostępne na licencji CC BY 3.0 PL

Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści

pod warunkiem wskazania autorów praw do tekstu.