Internetowe Archiwum KPN - strona glowna
najwazniejsze dokumenty kpn z l. 1979-1993
teksty polityczne Leszka Moczulskiego z l. 1973-2004
inne dokumenty
Historia KPN
procesy polityczne kierownictwa kpn
encyklopedia kpn
czytelnia prasy kpn
wspomnienia dzialaczy  kpn
najwazniejsze publikacje nt. kpn
historia marszow szlakiem I Kompanii Kadrowej w l. 1981-1990
forum bylych dzialaczy kpn
kontakt z administratorem

Historia KPN

Obszar XI - Szczecin, Koszalin, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra

Transformacja ustrojowa

 

Do odbudowy KPN w Szczecinie doszło w 1988 za sprawą Leszka Smykowskiego. Za pośrednictwem działacza FMW Krzysztofa Wojtasiaka (studenta Politechniki Szczecińskiej) nawiązał on jesienią 1987  kontakt z Dariuszem Wójcikiem z Lublina. Wiosną 1988 Wójcik był w Szczecinie a jego wizyta doprowadziła do powstania lokalnej struktury KPN.

24 i 25 listopada 1988 w Szczecinie przebywał Leszek Moczulski, który wziął udział w panelu dyskusyjnym w kościele św. Andrzeja Boboli nt. "Polska naszych marzeń - Polska jakiej pragniemy" oraz wygłosił wykład nt. "Niepodległość jako program moralny". W czasie tej wizyty zaprzysiężeni zostali jako członkowie KPN: Smykowski, Igor Miłoszewski, Paweł Gierczak, Jacek Szewczuk i Eugeniusz Zwierzchowski.

Wizyta Moczulskiego dała impuls do rozwoju KPN w Szczecinie. Wkrótce utworzono tutaj najpierw nowy Okręg KPN, a potem nowy (XI) Obszar. Liderami Konfederacji w tym mieście, obok Smykowskiego, byli Andrzej Sondej, Arkadiusz Lisak, Marcin Wierzbowski, Maciej Kopeć, Andrzej Lindner, Katarzyna Koszewska, Tadeusz Jańczak, Remigiusz Wiśniewski, Jerzy Nowak-Napierała, Jerzy Smoczyk, Lech Maślanka, Arkadiusz Grunwald. Zdecydowaną większość szczecińskich konfederatów stanowiła młodzież.

Potwierdzeniem pozycji Smykowskiego jako lidera szczecińskiej KPN był jego udział w III Kongresie KPN w lutym i marcu 1989.

W wyborach kontraktowych KPN w Szczecinie zgłosiła i popierała Zbigniewa Brzyckiego z Grudziądza, który w Szczecinie ubiegał się (bezskutecznie) o mandat. W kampanii wyborczej KPN współdziałała z Tymczasowym Zarządem Regionu "S" (tj. grupą Mariana Jurczyka, która pozostawała w opozycji do prowałęsowskiego Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego "S" Regionu Pomorza Zachodniego Andrzeja Milczanowskiego) oraz NZS, FMW i PPS. Kampania wyborcza KPN 1989 była okazją do znacznego powiększenia liczby konfederatów. Brzycki uzyskał wśród 16 kandydatów Konfederacji do Sejmu i Senatu trzeci wynik w kraju (po L. Moczulskim i W. Pęgielu).

W sierpniu i wrześniu 1989 KPN współorganizowała z SW, NZS i FMW manifestacje uliczne pod hasłem „Wojna skończona – Sowieci do domu”, a w listopadzie w rocznicę rewolucji październikowej pikietowała pomnik Sowietów pod hasłem „Do rozbiórki”. Marsz Niepodległości współorganizowany przez KPN w listopadzie 1989 zgromadził kilka tysięcy uczestników. Zakończył się na pl. Lenina, gdzie dokonano zmiany nazwy placu na pl. Marszałka Piłsudskiego. Jesienią szczecińska KPN rozpoczęła wydawanie własnego pisma "Wolni i Niepodlegli", a Arkadiusz Grunwald został szefem Związku Strzeleckiego "Strzelec" w Szczecinie. Utworzenie „Strzelca” w Szczecinie poprzedził liczny udział zachodniopomorskich konfederatów w marszu „kadrówki” z Krakowa do Kielc. Od grudnia 1989 r. zaczęło działać oficjalne Biuro KPN i księgarnia wydawnictw bezdebitowych przy al. Piastów 66 w Szczecinie. 13 grudnia KPN zorganizowała jedyną w historii miasta manifestację uliczną w Policach, która zakończyła się zmianą nazwy ul. Bieruta na ks. Jerzego Popiełuszki.

 

23 sierpnia i 17 września 1990 szczecińska KPN przeprowadziła blokadę jednostki radzieckiej przy ul. Żołnierskiej/Wernyhory w Szczecinie, a w listopadzie i grudniu aktywnie uczestniczyła w kampanii prezydenckiej Leszka Moczulskiego.

W 1991 z listy KPN na posłów wybranych zostało 3 przedstawicieli Obszaru XI. Byli to: Zbigniew Brzycki (w Szczecinie), Robert Tromski (w Pile) oraz Iwona Zakrzewska (w Zielonej Górze).

Wortal Instytutu Historycznego NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego.

Materiały są dostępne na licencji CC BY 3.0 PL

Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści pod warunkiem wskazania autorów praw do tekstu.