W styczniu 1988 reaktywowano rejon KPN w Puławach, na którego czele stali Ireneusz Okoń (student KUL) oraz Cezary Kruk. Komórka ta wspierała strajki wiosenne i letnie 1988.
W lutym 1988 lubelska KPN rozpoczęła wydawanie pisma "Goniec".
7 marca 1988 NZS i KPN zorganizowały w Lublinie manifestację dla upamiętnienia Marca`68. Udział wzięło ok. 600 osób.
Kolejne manifestacje studenckie w Lublinie zorganizowano 3 maja (interweniowało milicja - zatrzymano 122 osoby) oraz od 6 do 10 maja (sitting na schodach wejścia głównego KUL jako wyraz solidarności ze strajkującymi zakładami pracy).
11 listopada 1988 KPN zorganizowała mszę św. w kościele oo. Jezuitów w Lublinie a równocześnie odbyła sie msza św. w kościele powizytkowskim. Następnie ok. 5 tys. osób przeszło na Plac Litewski, gdzie odbył się wspólny wiec. Przemawiali: poseł Ryszard Bender, Wojciech Bogaczyk, Zygmunt Łupina i Dariusz Wójcik z KPN.
19 lutego 1989 msza święta w kościele oo. Jezuitów w Lublinie zainaugurowała działalność organizacji młodzieżowej "Zapora" sympatyzującej z KPN.
W III Kongresie KPN Obszar IV reprezentowały 3 osoby: Dariusz Wójcik, Paweł Mitrus i Zbigniew Sznajder.
Do Rady Politycznej wybrany został ponownie Wójcik.
Od początku 1989 KPN organizowała wiece i manifestacje w Lublinie, Puławach, Świdniku. Akcje te nasiliły się w Lublinie przed wyborami czerwcowymi. Przemawiali: Wójcik, Wojciech Wardawy i inni, prezentując program KPN. W Lublinie kilkakrotnie brutalnie interweniowała milicja.
W wyborach 4 czerwca lubelska KPN wystawiła jednego kandydata - Dariusza Wójcika, który nie zdobył mandatu.
W drugiej połowie 1989 KPN organizowała akcje przeciwko wyborowi Wojciecha Jaruzelskiego na Prezydenta PRL, w dniach 25-26 października okupowała gmach KW PZPR a 29 grudnia - lubelski ratusz. Akcje okupacji budynków przyniosły skutek i KPN otrzymała lokal przy ul. Lipowej 4 w Lublinie.
W wyborach październikowych 1991 kandydaci wystawieni przez Obszar IV KPN zdobyli zaledwie 3 mandaty poselskie (Andrzej Chmiel, Krzysztof Kamiński i Dariusz Wójcik) oraz 1 senatorski (Marian Rejniewicz).
|