konspiracyjna organizacja założona po wprowadzeniu stanu wojennego przez górników z Żor i Wodzisławia Śląskiego - członków "S" i KPN. Z czasem do grupy przystąpiły kolejne osoby. W sumie było ich kilkadziesiąt, w tym: Andrzej Andrzejczak, Leszek Kokoszka, Waldemar Laudański , Czesław Lipka, Zbigniew Nylec, Ryszard Papierzyński, Andrzej Pokorski, Brunon Ponikiewski, Eugeniusz Raszewski, Kazimierz Sacha, Henryk Zgryźniak i Leszek Zubik.
Gromadzono materiały wybuchowe, które wynoszono z kopalni a produkcją bomb domowym sposobem zajmował się Lipka. Planowano wysadzenie (31 grudnia 1981) magistrali kolejowej łączącej Hutę Katowice z ZSRS, budynku KM PZPR oraz napisu PZPR przy KWK "Manifest Lipcowy" w Jastrzębiu a także pomników wdzięczności Armii Czerwonej w Wodzisławiu Śląskim ("sierp i młot") oraz w Żorach (czołg T-34). Z tych planowanych akcji zrealizowano dwie ostatnie. 31 stycznia 1982 Ponikiewski, Lipka i Zgryźniak podłożyli bombę pod pomnik w Żorach. Bomba jednak nie wybuchła a na miejscu pojawiła się milicja. 29 kwietnia 1982 Pokorski i Zubik wysadzili pomnik w Wodzisławiu Śląskim. Grupa wydawała własne pismo "Bagnet" (drukiem zajmowali się: Papierzyński i jego żona Wanda w swoim mieszkaniu w Żorach).
20 kwietnia 1982 Ponikiewski i Kokoszka zostali internowani w ośrodku Zabrze-Zaborze. Zwolniono ich po ponad dwóch miesiącach.
Od 2 sierpnia 1982 Papierzyński
był rozpracowywany przez Wydział V-2 KW MO w Katowicach w ramach SOR
"Introligator".
We wrześniu 1982 wpadł powielacz u Papierzyńskich i do listopada 1982 aresztowano większość członków grupy (zarzuty w tej sprawie postawiono łącznie 41 osobom).
Wyjątkiem był Kokoszka, który do lutego 1983 się ukrywał, ale równocześnie składał zeznania w KW MO i
został zarejestrowany przez SB jako KO "K.L." oraz jako TW "Skorpion". Ponadto w rozpracowaniu grupy wykorzystywani byli: TW „Czarny”, TW „Zefir”, TW „Perełka” i TW „Długi”, których tożsamości do tej pory nie ustalono.
W areszcie wobec osadzonych zastosowano m.in. agenturę celną.
11 maja 1983 Sąd Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu na sesji wyjazdowej w Katowicach wydał wyrok. Dwie osoby uniewinniono a dziewięć zostało skazanych na kary od 8 miesięcy do 4,5 lat pozbawienia wolności (jedna kara w zawieszeniu). Większość skazanych odbywała kary w ZK Strzelin.
Źródła
Opracowania:
-
Kurpierz Tomasz, Neja Jarosław,
NSZZ "Solidarność" Region Śląsko-Dąbrowski, [w:] NSZZ Solidarność
1980-1989, t. 6, red. Łukasz Kamiński i Grzegorz Waligóra, Warszawa 2010.
-
Łojan Krzysztof,
Konfederacja Polski Niepodległej na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim w latach 1980-1989 [w:]
Konfederacja Polski Niepodległej na drodze do wolności, red. Michał Wenklar, Kraków 2011.
-
Szafran Tomasz,
Legion Polski, internetowa
Encyklopedia Solidarności.
Wspomnienia:
|