Po zwolnieniu Rybarkiewicz w lipcu 1983 Ficner zrezygnował ze swej funkcji i nowym/stary szefem Obszaru został Rybarkiewicz. W skład KAB-u wchodzili także: Kozłowska (która wiosną 1983 poślubiła Marka Więckiewicza i przyjęła nazwisko męża), Bińkowska oraz Henryk Herszel. Poza KAB-em znalazł sie przebywający w więzieniu do grudnia 1983 Kostrzewa (który - po wyjściu na wolność - podjął działalność w podziemnej "S").
We wrześniu 1983 do łódzkiego KAB-u dołączył b. członek ZR NSZZ "S" Paweł Wielechowski, który zajął się poligrafią KPN. Wydawnictwo Polskie w ciągu kilkunastu miesięcy stało się najważniejszym wydawnictwem konfederackim nie tylko w skali Łodzi, ale także całego kraju.
W styczniu 1984 wpadła drukarnia pisma "Opoka", w marcu - drukarnia pisma "Harce". Aresztowani zostali nie tylko
właściciele mieszkania i drukarze (Władysława i Zdzisław
Stolarczyk oraz Mirosław Kozłowski i Wiesław Żyźniewski), ale także Paweł Wielechowski. W związku z amnestią w lipcu 1984 sprawę przeciwko nim umorzono i
wszyscy zostali zwolnieni.
W drugiej połowie 1984 Wydawnictwo Polskie wznowiło wydawanie ogólnopolskiego pisma KPN - "Drogi".
W grudniu 1984 na II Kongresie KPN Łódź reprezentowali: Rybarkiewicz i Więckiewicz. Ten pierwszy został członkiem Rady Politycznej KPN.
W lutym 1985 nastąpiła fala przeszukań i zatrzymań, w wyniku czego
aresztowano Bińkowską. W maju 1985 stanęła przed sądem - dostała wyrok w
zawieszeniu i wyszła na wolność.
W maju 1985 na emigrację do Szwecji wyjechał Paweł Wielechowski, co poważnie osłabiło łódzką KPN. Jego miejsce szefa Wydawnictwa Polskiego, zajął Marek Michalik.
Wielechowski nie był pierwszym łódzkim konfederatą, który wyemigrował do Szwecji. W 1985 byli tam już m.in.: Julian de Fabritis, Henryk Jaranowski i Wojciech Szostak. Drogę przetarł działacz "S" (na emigracji - także
w KPN) Andrzej Trautamn. W 1985 do RFN wyemigrował
Marek Więckiewicz. Fala emigracji dotknęła także inne łódzkie
środowiska opozycyjne, a szczególnie środowisko związane z
KSS "KOR".
Z kolei w sierpniu 1986 na emigrację do Szwecji udał się Rybarkiewicz. Szefem Obszaru III został Michalik, który jednak, ze względów konspiracyjnych, nie przejął wszystkich kontaktów Rybarkiewicza. Równolegle funkcjonowało
więc w ramach łódzkiej KPN środowisko skupione wokół Więckiewicz.
Kierowała ona - założoną wraz z mężem Markiem Więckiewiczem - drukarnią im. H. Dobrowolskiego (wydawali m.in. pismo "Obszar III"). Te dwa środowiska (Michalika i Więckiewicz) funkcjonowały praktycznie niezależnie od siebie.
Tymczasem
w grudniu 1986 do Szwecji wyjechała Bińkowska.
***
Także w Koninie istniała komórka
KPN, czego dowodem jest fakt, iż 19 czerwca 1983 w czasie wizyty
Jana Pawła II w Częstochowie konińscy działacze (Krzysztof
Buszko, Krzysztof Dobrecki oraz Jarosław Krzywiak) wywiesili
transparenty: "Solidarność Konin" oraz "KPN". Osoby te przed
Grudniem należały do konińskiego MKOPCziP.
|